روغن‌های مناسب آفتاب گرفتن

روغن‌های مناسب آفتاب گرفتن

مناسب‌ترین روغن‌ها برای آفتاب گرفتن عبارتند از:

روغن فندق

همانطور که می‌دانید نور خورشید رادیکال‌های آزاد ایجاد کرده و از این طریق به سلول‌های شما آسیب می‌رساند. این شرایط در دراز مدت به پیری پوست و بسیاری عارضه‌های دیگر تبدیل می‌شود. پس اگر قرار است آفتاب بگیرید، باید چاره‌ای برای محافظت از پوست خود در برابر آسیب‌های احتمالی آن به‌کار بگیرید. ویتامین E یکی از بهترین عناصر طبیعی است که به محافظت از بدن در برابر آسیب‌های رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. این عنصر از طریق خنثی‌سازی منابع رادیکال‌های آزاد و محافظت از غشای سلولی سلامت پوست شما را از آسیب‌های احتمالی نور خورشید حفظ می‌کند.

روغن فندق حاوی مقادیر قابل توجهی از ویتایمن E است و یک روغن عالی برای آفتاب گرفتن محسوب می‌شود. در ضمن روغن فندق مناسب با پوست‌های حساس است. این محصول احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک را نیز در پوست به حداقل می‌رساند.

روغن نارگیل

روغن نارگیل از جمله محصولاتی است که از شما در مقابله با آسیب‌های ناشی از نور خورشید جلوگیری می‌کند. در واقع عناصر موجود در روغن نارگیل خطر اشعه‌های UV خورشید را برای پوست به حداقل می‌رسانند. این محصول همچنین دارای اسیدهای چربی است که از عوارض نور خورشید مانند سوختگی و خشکی در پوست پیشگیری می‌کند.

روغن زیتون

روغن زیتون حاوی عناصر آنتی‌اکسیدان است که به خوبی از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید جلوگیری می‌کند. این روغن می‌تواند علاوه بر پیش از آفتاب گرفتن، پس از این کار نیز مفید باشد. در واقع آنتی‌اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب موجود در این محصول به مبارزه با قرمزی پوست، آفتاب‌سوختگی، خشکی و سایر علائم تحریک پوست کمک می‌کند.

تحقیقات زیادی نشان می‌دهد که استفاده از روغن زیتون پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، از آسیب‌های رادیکال آزاد که منجر به سرطان پوست می‌شود، جلوگیری می‌کند. در این تحقیقات جالب، محققان روغن زیتون را بر روی پوست موش‌ها و البته پس از تابش اشعه های UV اعمال کردند. موش‌ها با روغن زیتون بر روی پوست خود به طور قابل توجهی کمتر دچار رشد تومور می‌شدند.

نکات مهم

  1. روغن‌های گیاهی نمی‌توانند به تنهایی از سلامت شما در برابر آفتاب محافظت کنند. پس لازم است به غیر از استعمال روغن زیتون، روغن فندق و یا روغن نارگیل، از یک ضد آفتاب معتبر با اس پی اف بالای 30 نیز در هنگام آفتاب گرفتن استفاده کنید.
  2. مدت زمان آفتاب گرفتن را در هر روز محدود کنید تا میزان آسیب‌های احتمالی ناشی از آن به حداقل میزان ممکن برسد.
  3. روغن‌های طبیعی ممکن است باعث حساسیت‌های پوستی شده و بر روی هر شخص نتیجه متفاوتی داشته باشد. برای آگاهی از حساسیت یا عدم حساسیت به یک روغن خاص ابتدا مقداری از آن را بر روی پوست آرنجتان استعمال کنید. اگر تا یک ساعت بعد اثری از تاول، خارش، سوزش، قرمزی و التهاب مشاهده نکردید، مطمئن باشید که هیچگونه حساسیتی به این روغن ندارید. در غیر اینصورت به روغن مورد نظر حساسیت داشته و بهتر است از آن استفاده نکنید.

اگر به اطلاعاتی از ما نیاز دارید یا می خواهید پیام درخواستی را ارسال کنید!